یکی از سوال‌های اساسیِ امروز بشر درباره تمدن و فرهنگ است، اینکه کدام یک از آن‌ها بر دیگری برتری دارد. تمدن شرقی و بین‌النهرین بهتر است یا تمدن غربی و فرهنگی که کم‌کم دارد بر جهان حاکم می‌شود؟

تفاوت بین فرهنگ و تمدن سوال دیگری است که هنوز جواب درست و درمانی برای آن پیدا نشده.

تاریخ‌شناس‌ها اعتقاد دارند پیامبران فرهنگ می‌آورند و شاهان و قدرتمندان تمدن. همه آثار باستانی توسط شاهان و یا اطرافیان آن‌ها به وجود آمده است و حتی اگر دانشمندانی صاحب آثار درخشان علمی و هنری شده‌اند، اغلب در سایه تشویق و یا فراهم آوردن محیط امنی است که توسط شاهان به وجود آمده است.

این سوال‌های اساسی و بنیادین سال‌هاست که بین نظریه‌پردازها و اندیشمندان رد و بدل می‌شود و هرکدام به فراخور علم و دانشی که دارند سعی کرده‌اند منطقی‌ترین جواب را ارائه بدهند. ایرانی‌ها هم کتاب‌های زیادی در این رابطه نوشته شده‌اند اما به گفته‌ی منتقدین یکی از بهترین آن‌ها، مجموعه ۵ جلدی «روایت تفکر، فرهنگ و تمدن از آغاز تا کنون» است.

این کتاب اثری است که توانسته به شکل مختصر و جامع، مهم‌ترین تحولات تمدنی و تفکرات و فرهنگ‌های موجود در این تمدن‌ها را بیان کند.

ساده‌نویسی و استفاده از قلمی روان، کتابِ روایت تفکر را به اثری قابل استفاده برای تمام اقشار جامعه تبدیل کرده است. بهره‌گیری از محتوای تاریخی و علمی بدون پرداختن به جزئیات و حواشی آن، جذابیت ویژه‌ای به این کتاب بخشیده است. مخاطب می‌تواند با مطالعه این مجموعه ۵ جلدی، اطلاعات کلی و مفید را از همه تمدن‌های بشری در اختیار بگیرد و ارتباط میان این تمدن‌ها را به خوبی دریافت و تحلیل کند.

تهیه و تدوین این کتاب توسط مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان و به کوشش خانه فرهنگ و هنر سافیا صورت گرفته و به همت نشر معارف به مرحله چاپ رسیده است.

آسمان به زمین الصاق شد، دوباره به آسمان نگاه کن، من به قدرت رسید، این عصر قرمز است و در جهت عکس حرکت کن، عنوان کتاب‌های مجموعه پنج جلدی «روایت تفکر، فرهنگ و تمدن» است.

جلد اول «آسمان به زمین الصاق شد»، تمدن‌های شرقی بین‌النهرین و یونان تا روم باستان و مسیحیت تا قرون وسطی و فرهنگ‌های ظهور یافته در این تمدن‌ها را معرفی می‌کند.

جلد دوم «دوباره به آسمان نگاه کن»، ابتدا به ظهور پیامبر خاتم(صلی الله علیه وآله وسلّم)، پیدایش جامعه اسلامی پرداخته و بعد، ایران اسلامی را به همراه سلسله‌ها و خاندان‌های ظهور یافته در آن مورد مطالعه قرار می‌دهد. تفکر، فرهنگ و علوم پیدایش و رشد یافته در تمدن اسلامی به همراه هنرهای موجود در آن نیز در همین جلد بیان شده است.

جلد سوم «من به قدرت رسید»، تمدن غرب از رنسانس تا عصر انقلاب‌ها را تبیین کرده است. دین و کلیسا، سیاست، علم و هنر در عصر رنسانس در بخش اول این کتاب جای‌گرفته است.

جلدچهارم «این عصر قرمز است» وقایع قرن ۱۹، یعنی ظهور سوسیالیسم و امپریالیسم، استعمار جدید، مدرنیته تا جنگ جهانی دوم را بیان کرده و سپس به بیان تاریخ ایران از دوران قاجار تا به قدرت رسیدن رضاخان پرداخته است.

جلد پنجم «درجهت عکس، حرکت کن» دنیای مدرن پس از جنگ جهانی دوم در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، دینی و علمی در این جلد مورد مطالعه قرار داده و موضوعات مهمی مانند: جنگ سرد، مسابقه تسلیحاتی غرب، فلسطین، هولوکاست حکومت‌های کودتا و تروریسم را به خوبی شرح داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *