مترجم یکی جایی در همان ابتدای کتاب اشاره جالبی دارد: «تا پیش از ظهور وحوش القاعده و داعش، معمولا هر وقت سخن از تحجر و بی‌خردی و وحشی‌گری به اسم دین به میان می‌آمد ذهن مخاطب متوجه جریان طالبان می‌شد؛ حتی در ادبیات عامه به برخی رفتارهای خشن و متحجرانۀ ظاهرا دینی، رفتارهای طالبانی گفته می‌شد.» خب حقیقت را گفته. قبل از اینکه داعش سر و کله‌اش پیدا شود برداشت خیلی از ماها از تکفیر و سلفی‌گری و افراط محدود به طالبان بود. هر صفت نازیبا و وحشیانه و دور از تمدنی را که می‌خواستیم مثال بزنیم با طالبان هم‌نشین می‌شد.

نسخه ملایم از تکفیر؟

تازه بعد از پیدا شدن سر و کله القاعده و بعدش داعش بود که متوجه شدیم طالبان یک نسخه ملایم و بابانوئلی از تکفیر است. اینکه آیا طالبان واقعا شبیه همین تصویر هست یا نه بحث دیگری است. اینکه چرا توی ذهن ما با این تصویر هم‌نشین شده هم بحث مفصلی می‌طلبد. همین‌قدر بدانیم که ظاهرا تفاوت‌های محسوسی بین واقعیت طالبان از یک طرف و آنچه توی ذهن ما از طالبان ساخته شده از طرف دیگر وجود دارد. احتمالا شهادت تعدادی از دیپلمات‌های ما در کنسولگری جمهوری اسلامی در مزارشریف هم بی‌تاثیر نبوده.

طالبان علیه داعش

بگذریم… اجمالا در سال 1400 شمسی زندگی می‌کنیم. هیولایی به نام داعش هم دوباره دارد سر و کله‌اش پیدا می‌‎شود این مرتبه در مرزهای شرقی ما البته. حالا جالب است بدانید که طالبان و داعش با هم پدرکشتگی عمیقی دارند وحسابی کارد و پنیرند. این را هم بگذارید کنار این واقعیت که دولت افغانستان هم مشکلات جدی با طالبان دارد ولی ظاهرا بخش‌هایی از جامعه افغان با طالبان همراهند و بخش‌های زیادی اراضی این کشور تحت کنترل این جنبش یا گروهک قرار دارد. دشمنی طالبان با داعش به حدی است که بعضی دستگاه‌های امنیتی در ایران برای اینکه جلوی ریشه دواندن داعش را در افغانستان بگیرند هم وارد معامله با طالبان شده‌اند.

 

یک پیشنهاد خوب

خب همه اینها به نظرتان جالب نیامده که حالا وقتش است جنبش یا گروهک طالبان را آنگونه که واقعا هست بشناسیم نه آنگونه که رسانه‌ها دوست دارند به ما بشناسانند؟! کتاب «طالبان» اثر فهمی هویدی احتمالا قدم کوچکی در این راه باشد. قدمی از مسیری که شناخت نزدیک‌تری می‌تواند از طالبان به ما ارائه کند. هویدی در این کتاب جریان دو سفر خود با افغانستان را به رشته تحریر در آورده و با بعضی از مسئولان این گروه هم به گفتگو نشسته است. راستی شما چه محصولات دیگری برای شناخت دقیق‌تر طالبان پیشنهاد می‌کنید؟

[/vc_row

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *