هنوز از راه نرسیده بود که حسابی دل از مخاطبان خودش برد. داریم در مورد کتاب کهکشان نیستی صحبت می‌کنیم. کتابی که سعی کرده در قالب زندگینامه داستانی به شرح زندگی و زمانه عارف بالحق آیت‌الله سیدعلی قاضی طباطبایی بپردازد. استقبال مخاطبان کتاب هم حاکی از آن است که محمدهادی اصفهانی نویسنده کتاب توانسته طوری به قضیه بپردازد که موافقت و اسقبال کتابخوان‌ها را جلب کند. قبول ندارید نگاهی به صفحه کتاب در شبکه اجتماعی گودریدز بیندازید که شبکه اجتماعی کتابخوان‌هاست. کهکشان نیستی امتیاز بالایی دارد: 4.86 از 5! امتیاز بالایی است؛ قبول دارید؟!

با همه اینها بعضی کاربران انتقاداتی را هم متوجه این کتاب دانسته‌اند. مثلاً کاربردی به بنام سعید به متن نامه‌های علما به شاگردان نقد کرده که بعضاً سنگین است و خارج از فهم عموم مردم. این کاربر پیشنهاد کرده که این قسمت‌ها می‌توانند حذف شوند بدون اینکه ضربه‌ای به روند کلی داستان بزنند. البته این را هم قابل ذکر است که کهکشان نیستی چندان در قالب استانداردهای ادبی و ادبیاتی که از رمان سراغ داریم نمی‌گنجد. شاید بهتر باشد که بگوییم این اثر بیش و پیش از آنکه یک زمان به معنای ادبیاتی کلمه باشد، یک نوع ثبت و ضبط هر آنچه بوده که در مورد شخصیت آیت‌الله قاضی وجود داشته.

نویسنده که خودش ساکن نجف اشرف است منابع و مآخذ روایات مورد استفاده کتاب را ذکر کرده. در کنار همه اینها نباید از این امر فارغ شد که روایت کتاب یک روایت داستانی از آیت‌الله قاضی طباطبایی است. کهکشان نیستی به قیمت 88 هزار تومان و به قلم محمدهادی اصفهانی در 555 صفحه و توسط انتشارات فیض فرزان روانه بازار نشر شده است. کاغذ مورد استفاده در کتاب هم کاغذ بالک است که وزن آن را به شدت کاهش داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *