اگر بخواهیم یک مجموعه روایات درباره زندگی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و امیرالمؤمنین علیه‌السلام به شما معرفی کنیم و بگوییم که این روایت‌ها در کتاب‌های اهل تسنن و شیعیان به وفور بیان شده‌اند و حالا رنگ و لعاب ادبی به خود گرفته و خواننده را در قالب داستان‌های کوتاه تا عمق تاریخ پیش می‌برد، حتما کتاب «فاطمه علی است» را معرفی می‌کنیم.

در این کتاب  که چهار فصل دارد همراه  دو نور می‌شویم: در «تولد دو نور» حضور پیدا می‌کنیم و با تمام وجود همپای فاطمه بنت اسد سلام‌الله‌علیها برای حفظ جان ولی خدا، قدم به حرم امن الهی می‌گذاریم و  به کعبه وارد می‌شویم. در زمانی که اول مؤمن به رسول خدا می‌شود، بغض و کینه جاهلان را می‌بینیم و شاهدیم که علی علیه‌السلام ذره‌ای به پیامبرش بدگمان نشد.

سال‌ها بعد همراه چهار زن بهشتی به خانه خدیجه کبری سلام‌الله‌علیها می‌رویم و شاهد تولد دردانه عالم خلقت می‌شویم. پس از گذراندن مصائب کوچک و بزرگی همچون وفات خدیجه کبری سلام‌الله‌علیها، شعب ابی‌طالب، شهادت حمزه و… «پیوند دو دریا» را جشن می‌گیریم و مدینه را نورافشانی می‌کنیم.

چه سعادتی بیشتر از این که خطبه عقد دو معصوم از زبان خاتم الانبیا جاری شود؟ وصف‌نشدنی است «داستان زندگی» دو یار، لذتی که کلمات از وصفش عاجز است و خیال محدود است به تصورش. در تولد سروران اهل بهشت شهر را آذین می‌بندیم. قدم به قدم با زهرای اطهر سلام‌الله‌علیها و دوشادوش علی علیه‌السلام پیش می‌رویم و منزل به منزل به واقعه بزرگ «اَلیَوم اَکمَلتُ لَکم دینکم» نزدیک می‌شویم. آری این‌جا غدیر است و غدیر اسم زمان و مکان؛ این‌جا دری بسته می‌شود و دری دیگر تا قیامت به روی مخلوقات باز می‌گردد.

«در فراق یار» نفسمان در سینه حبس می‌شود و بغض عالم امکان بر دل‌هایمان سنگینی می‌کند. از طرفی فقدان نبی خدا و از طرف دیگر هتک حرمت به جگرگوشه خاتم‌الانبیا؛ در این میان علی علیه‌السلام غریبانه‌تر از هر زمانی به خالقش نزدیک است و به امر معبود ۲۵ سال استخوان در گلو و خار در چشم شهادت، تنهای یارش را متحمل می‌شود.

قفسه کتاب

فاطمه علی است

داستان‌هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره(س) و امیرمومنان(ع) ۲۵۰,۰۰۰ ریال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *