می‌خواهم خدمتتان درباره قصه بگویم البته نه از نوع حسین کرد شبستری. قصه‌ای از جنس انسان. وقتی حرف از روایت و قصه میشود از باب چرخه مکررات، اولین تصویری که در ذهن بالا میاید، عکس چند ورق کاغذ و یک جلد است. درصورتی که اصل قصه انسان است. شما همین الان که درحال مطالعه حروف بافی بنده هستید، نگاهی به دوروبرتان بیاندازید، آیا چیزی یا کسی را پیدا میکنید که روایتی حولش وجود نداشته باشد؟! از زودپز حاج خانم که هر جمعه دیزی را روانه خندق بلا میکند بگیر تا کلاهک‌های هسته‌ای، همه‌شان روی قصه‌ای سوارند.

حال آقا کورش علیانی زحمت کشیدند و اثری را به مرتبه تالیف رساندند که حرفش همین است که ما خدمتتان عرض نمودیم، روایت چه جایگاه و اهمیتی در زندگی انسان دارد؟

روایت و ذهن نویسا نه فصل دارد. در فصل اول و دوم جناب علیانی تلاش خودش را به کار بسته تا بگوید: آقا اصلا این روایت روایت که میگیم چی هست و چرا مهمِ؟  نون شب میشه؟ لباس تن زن و بچه میشه؟ یا چی؟ البته در این راه از ریسمان آسمانی منطقیون و فلاسفه پیش نمیرود و دنبال این است که با همین توصیف ساده جواب سوال را برای مخاطب فراهم کند.

فصل سوم فصل برداشت است؛ برداشت از دو فصل قبلی. بحث کتاب در این بخش به اینجا میرسد، حالا که حل شد روایت چیه و چرا مهمِ، خوبه که بدانیم این بالاخانه‌ی بشر چگونه روایتسازی میکند و چطور میتوانیم با آنچه تا الان از روایت و روایتسازی فهمیدیم به یک نظریه ذهن نوتر و مفیدتر برسیم.

بخش کثیری از ملت فکر میکنند روایت فقط به خیال و وهم و دختر شاه پریون اطلاق میشود و جناب کورش از همین، باب ورودی ساخته‌اند برای بحث تفکیک خیال از آنچه واقع است که ای مخاطب و مولف فرهیخته، چگونه میشود ماست خیال را در قیمه واقعیت نریزیم؟!

منازل پنجم، ششم و هفتم تذکر است و مسافر را به عالم تفصیل و جزئیات میبرد و با ریزشدن در مسائل، مجدد تاکید میکند که به پیر به پیغمبر روایت برای حیات بشر مهم است. چطوری روایت ریش و قیچی هویت فردی و جمعی بشر را بدست گرفته؟ و یا اینکه چه حرکتی بزنیم که این روایت کمک‌رسان زندگی و افکارمان باشد؟ این‌ها موضوعاتی است که مولف پیچ و مهره‌ی‌شان را در این سه فصل باز میکند.

در خان هشتم مولف سری به روایات پزشکی میزند و خاطرنشان میکند که روایت به یک واقعه غیرمنتظره نیاز دارد و بیماری و  صدمات جسمی یکی از منشاهای خاص تولید روایت هستند.
در فصل آخر روند کتاب دچار تغییر و چالش میشود و  نویسنده در این‌باره تأکید می‌‏‏‏‏کند که فصل نهم را مثل یک کتاب آشپزی یا لغتنامه نخوانید. فصل نهم بناست به شما ایده بدهد که چطور بیان روایی خودتان را بسازید و بنا نیست شما را مقلد بیان روایی دیگران کند.

روایت و ذهن نویسا جناب علیانی با شمارگان 1250 نسخه و در 260 صفحه توسط انتشارات سوره مهر چاپ شده ‌است که میتوانید داغ داغ آن را تهیه و نوش‌جان بفرمائید.

سوره مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.