1. عزیز

«عزیز»، یک عاشقانه اجتماعی است و حول محور پیرزنی خوش مشرب، که با نوه خود در یکی از محلات قدیمی تهران زندگی می­کند، شکل گرفته است. مستاجرهای جدید این پیرزن، چهار دختر دانشجو هستند که حضور آنها منجر به حوادثی می­شود. در این کتاب، با روایت خاطراتی از عزیز، پلی از گذشته به حال زده می­شود که یادآوری کند حضور افراد سالمند در کنار نسل جوان، نه تنها کسالت­‌آور نیست بلکه در بسیاری از موارد نیز تجربیاتشان راهگشاست.

2. اسطوره سیاوش

داستان‌‏های کهن و اسطوره‏‌ها اصولاً حقایقی نمادین و پر رمز و راز هستند؛ یعنی در نهاد آن‏‌ها حقیقتی وجود دارد؛ اما وقایع داستانی ممکن است با آرایه‌‏های خیالی و رؤیایی تنظیم شده باشد. سیاوش از چهره‌‏های درخشان اساطیری ایران باستان به شمار می‏‌رود. داستان راست‏‌گفتاری، پاک‏دامنی، تعهد به پیمان، مظلومیت، خسته‏‌جانی و شهادت ناجوانمردانه سیاوش، چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام تا به امروز، در فرهنگ و ادب ایران بسیار تأثیرگذار بوده و این اسطوره نزد ایرانیان جایگاه عظیمی پیدا کرده است.

3. معبد زیرزمینی

«معبد زیر زمینی»، داستان تلاش جوانی برای یافتن شخصیت واقعی خود در دل خاک است. الیاس جوان سرخورده و تنهایی است که تلاش می‌کند نظر دیگران را نسبت به خود تغییر دهد. او از توسری‌های دایی به ستوه آمده و تبدیل به جوانی منزوی و تنها شده. توجه زیاد مادر در مقابل دیگران، غرورش را شکسته و حالا به دنبال راه است تا به همه ثابت کند بچه ننه نیست و جَنَم دارد.

4. عشق و آگوستین قدیس

کتاب «عشق و آگوستین قدیس»، نسخۀ بازنگری‌شدۀ رسالۀ دکتری هانا آرنت است. آرنت در این اثر، تحت تأثیر شیوۀ فلسفه‌ورزی استادانش، تفسیری اگزیستانسیال از دیدگاه آگوستین دربارۀ عشق به دست می‌دهد. او از دو انگارۀ آگوستینیِ عشق بهره می‌گیرد: کوپیدیتاس و کاریتاس، که اولی عشقی تملک‌جویانه است و دومی عشقی عاری از خودخواه. یکی گرفتاری در بند دنیا و دیگری آزادی از هر آنچه رنگ تعلق می‌پذیرد. پرسش آرنت این است که اگر باید بی‌هیچ دلبستگی به انسان‌ها عشق ورزید، چگونه می‌توان اجتماعی از انسان‌ها را تشکیل داد؟

5. حلزون غمگینی که لاک نداشت

نویسنده در این کتاب که با موضوع مهاجرت کودکان کار و از دست دادن خانه‌هایشان، فوتِ والدین به دلیل جنگ و کمک به هم‌نوع نوشته شده است، تلاش کرده است تا علاوه بر نشان دادن زندگی کودکانی که درگیر جنگ شده‌اند، تأثیرات مخرب جنگ بر زندگی و آرامش آنان و تأثیرات کمک و یاری هم‌نوع را نیز نشان دهد. تصویرسازی این کتاب را زهرا کیقبادی انجام داده است.

قفسه کتاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.