«آرزوهای دست‌ساز» آقا میلاد حبیبی و محصول نشر راه یار به چاپ هفتم رسید و از باب این موفقیتی که کسب کرده، گفتیم سری به کتاب بزنیم و احوالاتش را خدمتتان بررسی کنیم. اثر تاریخ شفاهی‌ای است با محوریت پیشرفت و شکل‌گیری یک شرکت دانش‌بنیان که مسائلی را در حوزۀ فناوری‌های الکترونیکی رقم زد که مسئولین امر برای وارداتش یک بازۀ زمانی‌ای به طول ابدیت در نظر گرفته بودند. البته شاید برخی از محصولاتشان مایۀ کدورت حال ما باشند و هر از چند گاهی در جاده و خیابان مورد عنایت قرارشان بدهیم.

«آرزوهای دست‌ساز» غیر از این که می‌تواند نقشه راه یک شرکت دانش‌بنیان در حوزۀ محصولات نظارتی پلیس راهور را به ما نشان بدهد، راوی خوبی نیز از زیست جنبش‌های دانشجویی است. به همین دلیلی که عرض شد اساتید و دانشجویان، خاصه در رشته‌های مهندسی استقبال خوبی از اثر به عمل آوردند. شاید بتوانیم این اثر را به دلیلی تمام ویژگی‌هایی که ذکر کردیم سبک جدیدی از تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در قالب تاریخ شفاهی و با محوریت پیشرفت بدانیم و همین ویژگی‌ها می‌تواند این سبک از تاریخ‌نگاری را در ذیل بیانیه گام دوم قرار بدهد.

روایت تصویری همدلانه و درونی را از تولد این شرکت دانش‌بنیان سازندۀ دوربین‌های کنترل سرعت ارائه می‌دهد و در کنار نشان‌دادن موفقیت‌ها، از مشکلات و موانع نیز حرف می‌زند. مؤلف برای افزایش جذابیت اثر، بستر کار را داستانی طراحی کرده است و متأسفانه همین نکته به‌جای افزودن جذابیت، به یکی از نقاط ضعف تبدل شده؛ چرا؟

اولاً قلم، فضا و طرح و پرداخت‌ها نمی‌تواند همان روح داستانی ابتدای کار را حفظ کند و خیلی از مواقع در بخش‌های میانی و پایانی اثر، مخاطب فراموش می‌کند که با یک اثر داستانی مواجه است. دوماً همان طرح ابتدایی داستانی هم قوت و پرداخت خوبی ندارد و آدم احساس می‌کند که فقط آمده که آمده باشد و خوب در کلیت اثر حل نشده. در آخر هم جمع دو مورد قبلی باعث می‌شود که قلم مؤلف همواره در حال نوسان میان قصه، تاریخ و مصاحبه باشد.

اما همان گونه که اولاً دوماً راه انداختیم و نقد کردیم با یک اولاً دوماً هم باید بگوییم که با وجود تمام این نقدها نباید آثار این‌چنینی را نادیده بگیریم. اولاً در چنین فضایی که از هر سوراخی در جامعه ناامیدی می‌جوشد، روایت این نمونه‌های عینی از صرف فعل توانستن، باعث نمایان شدن نیمه پر لیوان می‌شود. دوماً چون کتاب روی طیف جوانان خاصه دانشجویان مانور می‌دهد، می‌تواند این موتور محرک جامعه را به حرکت دربیاورد و در آخر هم جمع دو مورد قبلی حضور چنین آثاری را برای هر جامعه درحال‌توسعه‌ای الزامی می‌کند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «هرچقدر حساسیت بیشتر می‌شد، تحریم‌ها شدیدتر می‌‌شد. هرچقدر تحریم‌‌ها شدیدتر می‌‌شد، کار سخت‌‌تر می‌شد. هرچقدر کار سخت‌تر می‌شد، نگرانی‌شان بیشتر می‌شد. اما نگرانی از تحریم‌های خارجی بی‌جهت بود؛ چون دور زدنشان ساده‌تر از آن چیزی بود که فکرش را می‌کردند. مسئلۀ اصلی تحریم‌های داخلی بود. تحریم‌های داخلی را چگونه باید دور می‌زدند؟!»

«آرزوهای دست‌ساز» را باید خواند نه به‌عنوان یک قصه یا یک گفتگو ساده بلکه به‌عنوان یک صفحه از تاریخ، تاریخی مملو از توانستن‌ها.

مطلب اصلی: خبرگزاری تسنیم

آرزوهای دست ساز

روایت داستانی از شکل گیری شرکتی دانش بنیان در حوزه فناوری های الکترونیکی و کامپیوتری ۱۸۰,۰۰۰ ریال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.