1. «14»، شمیم بهار

اتفاقات این رمان در سال چهارده‌دوصفر می‌افتد. فرض کنید دو دختر تحصیل‌کرده دهه شصتی، پایتخت را رها می‌کنند و می‌روند یک‌گوشه دنج تا در بحران کرونا، زیر سایه مرگ، رفع مشکل کنند. آن­ها که یکی مامایی خوانده و دیگری پزشکی در شهر کوچکی در حاشیه کویر به اسم گلشن هم­خانه­اند اما متوجه می‌شوند که آدم­ها، مشکلاتشان را با خودشان می‌برند به هرکجا، حتی بهشت زمینی.

2. «کوثر جاودان»، ابوالفضل هادی‌منش

سیره و سخن پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و خاندان پاک او سرمایه فکرى و اعتقادى شیعه است، پیشوایان معصوم (علیهم‌السلام) در زندگانى پربرکت خود از این گنجینه ارزشمند پاسدارى کرده و دیگران را به حفظ و صیانت از آن تشویق نموده­‏اند. حفظ این آموزه‏ به‌قدری نزد معصومان (علیهم‌السلام) داراى اهمیت بوده که تعلیم آن را به‌ویژه در تربیت کودکان سفارش ‏نموده­اند. کتاب حاضر برگزیده­ای از سیره حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) با رویکرد به سه عنصر اساسى حدیث، سیره و کرامات می­باشد.

3. «آش پشت جبهه»، آسیه طافی

کتاب «آش پشت جبهه»، هفتمین ‌جلد از عناوین ناشر در رده «مدارس انقلاب» است که خاطرات تعدادی از مربیان پرورشی شهرستان اهواز و فرازوفرودهای فعالیتشان از زمان تأسیس در سال ۱۳۵۹ تا زمان انحلال امور تربیتی را روایت می‌کند. تحقیق و پژوهش مطالب این کتاب، بر عهده سید محمد آل‌عمران، زینب بابایی و زهرا قراچه بوده است.

4. «استنطاق»، فئودور داستایفسکی

جالب است بدانید که داستایفسکی تا پای دار و اعدام هم رفت و تنها دقایقی قبل از اجرای حکم، عفو او صادر شد و جهان چنین نویسنده بزرگی را از دست نداد. همین حکم هم یعنی او مدت‌ها زندانی بوده. داستایفسکی در استنطاق، با جزءنگری که همواره به آن شهره بوده و هست، پرونده‌ی خودش و یارانش در حلقه‌ی پتراشفسکی را شرح داده و چیره‌دستی مثال‌زدنی‌اش را در روایت آن روزها و سال‌های دهشتناک باظرافت و واقع‌نگری به‌کاربرده است. این اثر، تنها نا داستان یکی از بزرگ‌ترین نویسنده‌های تاریخ است.

5. «کندو»، کامیلو خوسه سلا

کامیلو خوسه سلا رمان نویس، شاعر و مقاله‌نویس و قصه گوی معروف اسپانیایی است که در سال 1916 در شهر ایریا در استان گالیسیا به دنیا آمد. سلا در سال 1989 برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات شد و در 17 ژانویه 2002 در سن 85 سالگی در شهر مادرید دیده از جهان فروبست. کتاب کندو در سال 1943 و شهر مادرید می‌گذرد، بعد از جنگ‌های داخلی اسپانیا، زمانی که قحطی، فقر و فساد در سراسر اسپانیا گسترده شده بود. کندو را مهم‌ترین اثر دوران پساجنگ در اسپانیا می‌دانند. همچنین در این کتاب نزدیک 300 شخصیت مختلف حضور دارند!

قفسه کتاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.