دارن هاردی، قلم‌به‌دست و سخنران موفقیت در  12 بهمن‌ماه 1349 در کالیفرنیا فرود آمد و به جمع مخلوقات این کرۀ خاکی اضافه شد. «اثر مرکب» در میان آثار هاردی به شهرت زیادی رسیده و در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز نیز قرار دارد. هاردی در طی حیات کاری و حرفه‌ای خودش توانست کرکرۀ سه شبکۀ تلویزیونی مستقل را بالا ببرد و صدها ساعت برنامۀ تلویزیونی تولید کند. مضاف بر این‌ها این نظریه‌پرداز موفقیت سابقۀ 8 سال ناشر و سردبیر بودن مجله موفقیت را نیز در کارنامه‌اش به ثبت رسانده است. همۀ این تجربیات باعث شدند تا فعالین موفق حوزه‌های مختلف کاری و علمی را شناسایی کند و بامطالعۀ زندگی و تجارب آن‌ها بتواند منظومه‌ای از روش‌ها و فرمول‌های موفقیت را به دست آورد و با انتشار آن مایۀ بهبود حیات باقی انسان‌ها بشود.

همان‌طور که از مقدمۀ این مقال نیز مشخص است، اثر، ارائه‌دهندۀ اصولی برای رسیدن به موفقیت می‌باشد. «اثر مرکب» معجونی است برای سرگردانان جهان موفقیت که اگر عامل به روش‌های کتاب باشند، نتایج شگفت‌آوری را به دست خواهند آورد. اما اگر مرد میدان عمل نیستند و برای هر دردی دنبال قرص می‌گردند که جورکش ارادۀ ناتوان باشد، به‌هیچ‌وجه سراغ این کتاب نروند.

بیایید قرار را بر صداقت بگذاریم. با یک هفته تمرین مثبت اندیشی و فریاد “من می‌توانم” زدن ثمری حاصل نمی‌شود. پنت‌هاوس و ویلا و موجودی حساب بیش از هفت رقم فقط با سرعت اینترنت و یک گوشی خفن به دست نمی‌آید. ای آرزومندان با لم دادن روی مبل و قرص کوفت و زهرمار خوردن قرار نیست چربی‌های بدنتان با جسمتان وداع کنند.

دارن هاردی قرار نیست با شما حرف جدیدی بزند. بلکه شبیه یک ساعت که قرار است زمان را به خاطرتان بیاورد، او نیز می‌خواهد کارهایی در زندگی که پسوند باید دارند و شما انجام نمی‌دهید را به خاطرتان بیاورد. اگر در پی یک برنامه عملی و نقشه‌ای کامل و ملموس هستید، اجازه بدهید هاردی روی سبک زندگی‌تان با کلماتش کار کند، پس‌زمینه‌های ذهنی‌تان را از موفقیت از بین ببرد و با حس کنجکاوی به زندگی‌تان ارزش بدهد.

اولین مطلبی که کتاب روی آن تأکید دارد این است که باید نگاهمان به نحوۀ ارزیابی زندگی را تغییر بدیم و به نتایج این ارزیابی از دوربین‌های مختلف نگاه کنیم. درواقع باید این کلیشه را از بین ببریم که پول مساوی است با موفقیت. بلکه موفقیت زمانی حاصل می‌شود که ابعاد مختلف حیات انسانی از سلامتی و ثروت بگیر تا روابط اجتماعی در سطح مطلوبی قرار بگیرند. همچنین در کتاب گفته‌شده که اگر عامل به روش‌های کتاب باشید و تغییرات لازم را در عادت‌ها و رفتارها انجام بدهید شاید تا زمانی نزدیک به دو سال تفاوتی در میان زندگی خودتان و دیگران نبینید اما بعد این زمان تازه موج تغییرات شروع می‌شوند و سطح زیستی شما با باقی افراد جامعه متمایز می‌شود.

اگر طالب همراه شدن با دارن هاردی هستید، کتاب با ترجمه‌های مختلفی در دسترس شما قرار دارد.

مطلب اصلی: طاقچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.