داشتم فکر می‌کردم که ای‌کاش قبل از دهه فجر این کتاب را خوانده بودم تا در همان روزها معرفی می‌کردم ولی ظاهراً تقدیر این بود که کتاب «شورش خرگوش‌ها» روزی ماه مبارک بچه‌هایمان باشد. نکته جالب این است که کتابی را برای انتقال پیام انقلاب به کودکان در نظر بگیریم که نویسنده‌اش شیلیایی-آمریکایی است و این به آن معنی است که پیام‌ انقلاب، ماهیتی انسانی و فراملیتی دارد.

در کتاب «شورش خرگوش‌ها» با گرگ‌هایی روبه‌رو هستیم که بر خرگوش‌ها پیروز شده‌اند و سرزمین آن‌ها را تصرف درآورده‌اند. حالا این‌که ماجرای جنگ چه بوده، مهم نیست و در کتاب اشاره نمی‌شود. گرگ شاه که حالا در اوج قدرت است، دیگر نمی‌خواهد اسمی از خرگوش‌ها برده شود. نام خرگوش‌ها و تصاویرشان را از تمام کتاب‌ها خط می‌زند و دستور می‌دهد که هیچ‌کس نامی از آن‌ها بر زبان نیاورد و حتی پا را فراتر می‌گذارد و می‌گوید: «خرگوش‌ها وجود ندارند.» ولی واقعیت این است که خرگوش‌ها وجود دارند هرچند گرگ شاه نخواهد و نپسندد.

یک روز به گرگ شاه خبر می‌رسد که پرنده‌ها، هنگام پرواز بر فراز سرزمینشان، خرگوش‌ها را دیده‌اند. گرگ شاه برافروخته می‌شود و تصمیم می‌گیرد به پرنده‌ها بفهماند که چه چیزی را باید ببینند و چه چیزی را نباید ببینند. او به میمون عکاس دستور می‌دهد که ساعت‌به‌ساعت از او عکس بگیرد و عکس‌ها را در تعداد زیاد چاپ کند و همه‌جا بچسباند تا حیوانات فقط و فقط گرگ شاه را ببینند و دیگر چشمشان به هیچ خرگوشی نیفتد.

میمون عکاس کارش را شروع می‌کند ولی هر عکسی را گه چاپ می‌کند، در کمال تعجب و ناباوری می‌بیند که اثری از خرگوش‌ها در گوشه‌ای از عکس وجود دارد؛ گاهی یک جفت گوش پشمالو، گاهی یک صورت خندان و گاهی خرگوشی در حال جویدن هویج.

کتاب «شورش خرگوش‌ها»، داستان طغیان آدمی است وقتی‌که احساس قدرت و بی‌نیازی، چشمانش را بر واقعیت‌های جهان کور می‌کند و آن‌قدر دچار توهم می‌شود که خیال می‌کند می‌تواند واقعیت‌ها را طبق میل خودش تغییر بدهد و سرانجام همین توهم باعث نابودی‌اش می‌شود.

آریل دورفمن، نویسنده‌، روزنامه‌نگار و نمایشنامه‌نویسی است که بیشتر آثارش در حوزه بزرگ‌سال است. کتاب «شورش خرگوش‌ها» هم با آن‌که به‌عنوان رمان کودک چاپ‌شده است ولی برای مخاطب بزرگ‌سال نیز می‌تواند تأمل‌برانگیز باشد.

بعد از مطالعه کتاب، می‌توانید در مورد پاسخ این سوالات با کودکان گفتگو کنید: خرگوش‌ها چه طور گرگ شاه را از بین بردند؟ اشتباه گرگ شاه چه بود؟

«شورش خرگوش‌ها» را نمی‌توان یک رمان کودک قوی و جذاب دانست حتی منطق داستان در برخی جاها می‌لنگد ولی درون‌مایه خوب، زبان نمادین و برخی دیالوگ‌های کلیدی، آن را به یک کتاب قابل توصیه برای کودکان تبدیل کرده است.

قفسه کتاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.