پتر اشتام، در سال ۱۹۶۳ و در سوییس به دنیا آمد. از آنجا که پدرش حسابدار بود، پس از پایان دوران دبیرستان، در یک بازۀ زمانی سه‌ساله در زمینه کار حسابداری، کارآموزی کرد و سپس برای تحصیلات آکادمیک راهی دانشگاه زوریخ شد.

ادبیات انگلیسی، روان‌شناسی و مدیریت کسب‌و‌کار از جمله زمینه‌هایی بود که اشتام دوره‌هایی را در هریک از آن‌ها گذراند و درنهایت در دهه ۹۰ به کار روزنامه‌نگاری مشغول شد.

برای مجلات و نشریات گوناگونی مقاله نوشت و در سال ۲۰۰۳، به عضویت هیئت نویسندگان سوییس درآمد.

اشتام در جایی گفته است که هریک از شخصیت‌های داستان‌هایش بخشی از خودش هستند. البته خیلی زود تأکید می‌کند که داستان نوشتن در زمانه‌ای که همه‌ی قصه‌ها تقریباً گفته شده است، بسیار سخت است.

اشتام تقریباً همه‌ی راه‌ها را پیموده، از روان‌شناسی و آموزش کسب‌وکار تا ژورنالیسم؛ اما درنهایت شاید تقدیر این‌گونه رقم خورده که او جذب چیزی شود که شیفته‌اش است: ادبیات.

برشی از کتاب روزی مثل امروز:

مارت به نظر آندرآس نمونه یک زن پاریسی بود. به مسائل فرهنگی علاقه داشت، زیاد کتاب می‌خواند و به دیدن نمایشگاه و کنسرت‌های کلاسیک می‌رفت. لاغر بود و قدش از آنچه بود بلندتر به نظر می‌رسید. لباس‌های شیک و مناسبی می‌پوشید و موهایش را رنگ می‌کرد. از زمانی که آندرآس او را می‌شناخت، موهایش کوتاه و مدل جلوی آن چتری بود.

بارها از خودش پرسیده بود که مارت از چه چیز ژان مارک خوشش می‌آید؟ آن دو نفر، آدم کاملاً متفاوتی بودند ولی به نظر می‌رسید که تا حدودی با هم خوب کنار می‌‌آیند. به نظرش زندگی ساده‌ای داشتند و به زندگی مشترکشان حسرت می‌خورد، مثلاً وقتی که ژان مارک از بچه‌هایش حرف می‌زد و از اینکه آن‌ها برای خرید کفش ورزشی یا لباسی نو که مثل کفش و لباس دوستانشان باشد جار و جنجال به پا می‌کردند، یا وقتی که ژان مارک برای تعطیلات برنامه‌ریزی می‌کرد و یک تلنبار بروشور از مجتمع‌های توریستی را با خودش می‌کشید که همه مثل هم بودند، یا وقتی به عنوان زن و شوهر برای خرید ماشین جدیدی هفته‌های متوالی حساب و کتاب می‌کردند و اطلاعات فنی و قیمت‌ها را مقایسه می‌کردند تا ببینند آیا در همان سال یا سال بعد، پول کافی برای خرید یک ماشین نو خواهند داشت یا اینکه باید برای مدتی طولانی ماشین اجاره کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *